Mieszkanie bez dewelopera dużo taniej. Koszt obsługi - 31 proc.!

mawi
15.10.2012 , aktualizacja: 15.10.2012 12:39
A A A Drukuj
 nieruchomości

nieruchomości (Wyborcza.biz)

Co składa się na cenę metra kwadratowego nowych mieszkań oferowanych przez deweloperów? Zbadała to firma doradcza REAS na zlecenie Wealth Solutions. Pod lupę wzięto mieszkania w kilku stolicach europejskich, w tym w Warszawie
Okazuje się, że najwięcej kosztują materiały budowlane i robocizna. W przypadku Warszawy to 44 proc. ostatecznej ceny metra kwadratowego mieszkania, która wynosi średnio równowartość ok. 1,8 tys. euro. Kolejną pozycją jest koszt zakupu ziemi, który stanowi 18 proc. finalnej ceny, a 7 proc. - podatki. Po zsumowaniu wymienionych kosztów wychodzi 69 proc. A co z resztą? - Pozostałe 31 proc. to koszt, jaki ponosi nabywca mieszkania, korzystając z usług dewelopera - wyjaśnia Hubert Telecki z Wealth Solutions - Inwestycje Ziemskie. I dodaje, że niespełna połowa tej kwoty to marża firmy realizującej inwestycję, a reszta to m.in. koszty reklamy, prowadzenia biura oraz koszty finansowe (deweloperzy też korzystają z kredytów). - Niestety, samodzielna budowa budynku wielorodzinnego nie jest zadaniem dla przeciętnego Kowalskiego. Zupełnie odmienna jest natomiast sytuacja na rynku domów jednorodzinnych. Polacy nie chcą płacić deweloperom, wolą budować samodzielnie - komentuje Telecki.

Dodajmy, że według GUS aż 55 proc. wszystkich lokali mieszkalnych, a więc mieszkań i domów jednorodzinnych, budowanych jest przez inwestorów indywidualnych. - Mając taką konkurencję, deweloperzy nie mają czego szukać w tym segmencie rynku nieruchomości - mówi specjalista Wealth Solutions - Inwestycje Ziemskie.

Czy osiągana średnio przez warszawskich deweloperów marża brutto w wysokości 17 proc. to dużo? Z badań Reasa wynika, że np. w Londynie, gdzie metr kwadratowy mieszkania kosztuje prawie 9,5 tys. euro, marża dewelopera to aż jedna czwarta tej ceny. Jednak już w Berlinie, który jest nam bliższy geograficznie i cenowo (metr mieszkania kosztuje prawie 3,3 tys. euro), struktura cen jest prawie identyczna z warszawską - 14 proc. to marża dewelopera, 19 proc. to koszty pozostałe, a 4 proc. to koszty finansowe. Podobnie jest w Pradze, która jest najbardziej zbliżona do Warszawy. Tam przy cenie ok. 2 tys. euro za m kw. marża dewelopera wynosi 15 proc., koszty pozostałe 9 proc., a finansowe 7 proc.

Struktura ceny m kw. nowego mieszkania

dane w euro

 WarszawaPragaBerlinParyżLondyn 
Podatki13529815619590 
Marża brutto30437246711202355 
Koszty finansowe98174125240565 
Koszty pozostałe155223623891848 
Koszty budowlane810991140116002355 
Koszt gruntu32137249853903296
 

Struktura ceny m kw. nowego mieszkania

dane w proc.

WarszawaPragaBerlinParyżLondyn 
Podatki7125170 
Marża 1715141025 
Koszty finansowe57426 
Koszty pozostałe991989 
Koszty budowlane4441431425 
Koszt gruntu1815154835
Źródło: REAS dla Wealth Solutions

Zobacz więcej na temat:

  • Podziel się